A Szentantal Múzeum a fő szervezőkkel együtt 2023. június 21-én megrendezte a Szent Hubertus Gyermeknapja elnevezésű eseményt. Ez a kulturális és oktatási rendezvény nagy érdeklődést vált ki az egész Szlovákiából érkező általános és óvodai iskolák körében. Ez már a 11. év, amikor az eseményen 764 gyermek és 102 pedagógus vett részt, összesen több mint 1 000 résztvevővel.
Az esemény célja az, hogy a gyermekek egyszerű természetközeli kapcsolatok révén bővítsék látókörüket, játékos és versengő formában tanulják meg, milyen az élet az erdőben, hogyan kell gondoskodni az erdőről, az erdei állatokról és az erdei környezetről. A gyerekek szeretik az ilyen környezetben töltött időt, ahol energiát meríthetnek az élő természeti környezetből.
Az esemény hozzáadott értékét az adja, hogy hatékonyan és intenzívebben kapcsolódik a Szentantal Múzeum nemzeti kulturális műemlékéhez, az UNESCO történelmi helyszínéhez és a Selmeci-hegység Tájvédelmi Körzetéhez. Különös hangsúlyt fektetnek a hagyományok, történelem és kultúra népszerűsítésére, az oktatási potenciál erősítésére, a régió vonzóbbá tételére és az általános érdeklődés növelésére. Szent Hubertus üzenete: „nemcsak vadászni, hanem elsősorban megvédeni az állatokat, és megérteni jelentőségüket a természetben” ma is aktuális üzenet a fiatal generáció számára.
A gyermekek és a természet a legnagyobb kincseink közé tartoznak. Az idő, amelyet a gyerekeknek és természeti örökségünk gyarapítására fordítunk, a legjobb befektetés. A Szent Hubertus Gyermeknapja kiváló bemutatója az erdészek és vadászok pótolhatatlan munkájának a természeti értékeink megőrzésében és fenntarthatóságának biztosításában, valamint a fejlett vadászati kultúra bemutatásában.
A hagyományos állomások mellett az idei év újdonsága a „Vörös Szív” elnevezésű állomás volt, ahol a Szentantal Önkéntes Tűzoltóság munkáját mutatták be. A gyerekek újraélesztési babán gyakorolhatták az elsősegélynyújtási technikákat, beleértve az AED defibrillátor használatát is.
A nap fő tevékenysége a gyermekcsoportok vezetése volt az egyes állomások között:
1. Vadászati filmek vetítése
2. Lézerlövészet
3. Etetők – madáretető összeszerelése előkészített faelemekből
4. Színházi előadás – Szent Hubertus legendája
5. Vadászati kiállítás – a szentantali általános iskola diákjai vezetik a „Természetvédelem és vadászat” tantárgy keretében
6. Vörös Szív – Szentantal Önkéntes Tűzoltóság, Közösségi Központ, AED bemutató
7. Solymászati bemutatók – egy ragadozómadár idomítása nem könnyű feladat
8. Állatok felismerése
9. Állathívások – állathangok utánzása
10. Hogyan élnek együtt a növények és állatok – tanulságos magyarázat az együttélésükről
11. Barlangászat
12. Vadászkynológia – vadászkutya fajták munkájának bemutatása
13. Vadászkürtök
14. Ugrás, mint... – távolugró verseny, ahol az ugrásokat egy-egy állathoz hasonlítják
15. Puskadobás a mezőbe – fakészítésű puska dobása távolságra