symbol
Kaštieľ 1

Dni sv. Huberta 2023

Slávnosti, ktoré sa konali 2. a 3. septembra 2023 navštívilo sedem a pol tisíc návštevníkov zo Slovenska, ale aj zahraničia a nechýbali medzi nimi vzácni hostia.

31. ročník celoslovenských poľovníckych slávnosti Dní Sv. Huberta sa už tradične niesol v duchu odkazu legendy    o sv. Hubertovi „zver nielen loviť ale najmä chrániť a pochopiť jej význam v prírode“.

Slávnostné otvorenie Dní sv. Huberta sa konalo v parku, kde prebiehal aj hlavný program. Na pódiu znela hymna Slovenskej poľovníckej komory v podaní sólistu Opery Slovenského národného divadla Otokara Kleina so sprievodom lesných rohov a členov Klubu trubačov SR.

Slávnostne boli odovzdané rezortné vyznamenania Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR zaslúžilým pracovníkom za významné zásluhy o rozvoj poľovníctva na Slovensku a ocenenia Slovenského poľovníckeho zväzu. Do siene úcty a slávy poľovníctva na Slovensku bola uvedená Chránená poľovná oblasť Poľana.

V rámci hlavného programu sa odovzdali ocenenia pri 25. výročí založenia Klubu chovateľov alpského jazvečíkovitého duriča. V barokovej sýpke bola pripravená aj výstavu k tomuto výročiu.

Uviedli sme do života novinky ako zástavu kynologického klubu, zástavu Dní sv. Huberta a dve pútavé publikácie: Poľovníctvo si ma zvolilo a Poľovníctvo a rybárstvo v kaštieli vo Svätom Antone.

Ukážky behu maďarského poľovného chrta prezentovali priatelia z Maďarska a to z Klubu maďarského poľovného chrta.

Štipku humoru sme vniesli ľudovým rozprávaním o baníkoch, lesníkoch a poľovníkoch ako i rybároch, a to humornou fiktívnou postavou štiavnického Ignáca, kde pravda v nej ukrytá nás generáciami sprevádza.

Hlavné pódium patrilo aj deťom ZŠ F. Coburga vo Svätom Antone, ktoré nám predstavili divadlo Legendy o sv. Hubertovi a deti zo ZŠ M. Hella v Štiavnických Baniach predstavili zaujímavé sokoliarske vystúpenie. V parku sa odohrávalo tradičné divadelné predstavenie Paradájz Pikčr.

Tradične si mohli návštevníci pozrieť expozície kaštieľa, s výstavou „Poľovnícka galéria“, ukážky sokoliarov, prezentáciu slovenského hrubosrstého stavača, špeciálnu klubovú výstavu alpských jazvečíkovitých duričov, lukostrelcov, remeselníkov a atraktívny rybolov, „Poľovnícky chodník - poľovníctvo pre deti v podaní pedagógov  Strednej odbornej školy lesníckej v Banskej Štiavnici. Veľký úspech má už niekoľko rokov Hubertovská kvapka krvi, ktorej sa zúčastnilo 34 darcov.

Na reprezentačnom nádvorí mohli návštevníci obdivovať nový národný rekord trofeje jeleňa lesného, ako aj ďalšie národné rekordy trofejí. Nádvorie patrilo lesníckej a poľovníckej pedagogike, novinkou tohto ročníka bola prezentácia „Chute a vône lesa“.

Súťažilo sa o Naj bradu, Poľovnícku fotografiu, Poľovnícky klobúk, hádzanie flinty do žita alebo Poľovnícky nôž a Poľovnícky šperk. Program sme spestrili minikurzom vábenia s názvom „Podsitnianske ozveny“.

V barokovej kaplnke sa konala svätá omša pri príležitosti ustanovenia Zemskej komendy Slovensko - Řádu sv. Huberta.

Sobotné popoludnie patrilo Majstrovstvám Slovenska vo vábení jeleňov a Majstrovstvám Slovenska vo vábení ostatnej zveri. Majstrom Slovenska vo vábení jeleňov sa po šiestykrát stal Jaroslav Mlynárik, prvým vicemajstrom Miroslav Poliček a druhým vicemajstrom Tomáš Minich. Majstrom Slovenska vo vábení ostatnej zveri sa stal Ľubomír Olexa, prvým vicemajstrom Jaroslav Mlynárik a druhým vicemajstrom Michal Ondrejkov.

Nedeľa patrila Trubačom, miestnemu chrámovému zboru vo Svätom Antone a folklórnemu súboru Sitňan.

Vyvrcholením 31. ročníka bola tradične Svätohubertovská omša so sprievodom s uloveným jeleňom a darmi prírody.

Skutočnosť, že návštevníci osláv odchádzali spokojní, je hlavne zásluhou vážených partnerov, zahraničných partnerov, sponzorov a mediálnych partnerov. Spoločne sa nám podarilo úspešne prezentovať zmysluplnú činnosť poľovníkov v svätohubertovskom odkaze a v odkaze “Poľovníctvo má zmysel“.

symbol