Dni sv. Huberta - 30. ročník

Dni sv. Huberta - 30. ročník

Jubilejný 30. ročník celoslovenských poľovníckych slávnosti Dni Sv. Huberta sa niesol v duchu odkazu legendy o sv. Hubertovi „zver nielen loviť ale najmä chrániť a pochopiť jej význam v prírode“.

Po trojročnej prestávke prilákalo skvelé slnečné počasie v prvý septembrový víkend tisíce návštevníkov do svätoantonského kaštieľa, no najmä do parku, kde sa konal hlavný program.
Slávnosti otvoril riaditeľ múzea Ing. Štefan Engel, PhD., prítomným hosťom a návštevníkom sa prihovoril aj minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Samuel Vlčan, pod záštitou ktorého sa Dni sv. Huberta konali. Na hlavnom pódiu zaznela hymna Slovenskej poľovníckej komory v podaní sólistu Opery Slovenského národného divadla Otokara Kleina so sprievodom lesných rohov a členov Klubu trubačov SR.
Slávnostne boli odovzdané rezortné vyznamenania Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR zaslúžilým pracovníkom za významné zásluhy o rozvoj poľovníctva na Slovensku a ocenenia Slovenského poľovníckeho zväzu.

Pri 30ke je už čo bilancovať a na čo spomínať...
A tak sme si v hudobno-slovnom pásme „Tri desaťročia Hubertových slávností“ predstavili zakladateľov slávností, pospomínali ako to všetko začalo, aké súťaže a novinky postupne za tie roky pribúdali a ktoré osobnosti boli zaradené do Siene úcty a slávy.
Tradične si mohli návštevníci pozrieť expozície kaštieľa, výstavu „Poľovnícka galéria“ a „Tri desaťročia Hubertových slávností“ v sýpke, ukážky sokoliarov, prezentáciu slovenského hrubosrstého stavača, špeciálnu klubovú výstavu alpských jazvečíkovitých duričov, lukostrelcov, remeselníkov a atraktívny rybolov. Medzi ďalšie zaujímavé časti programu patrili vystúpenia hudobných súborov alebo divadelné predstavenie „Doba ľudová“ v podaní Paradájz Pikčr. Študenti Strednej lesníckej školy pripravili pre deti Poľovnícky chodník. Na nádvorí mohli návštevníci obdivovať rekordné trofeje jeleňa, diviaka či srnca.
Tí, ktorí si chceli zasúťažiť mali možnosť ukázať svoje schopnosti a šikovnosť v súťažiach o Naj bradu, Poľovnícku fotografiu, Poľovnícky klobúk, hádzanie flinty do žita alebo Poľovnícky nôž.
V sobotné popoludnie sa v parku vábilo, lákalo, priťahovalo. Prebiehali tam Majstrovstvá Slovenska vo vábení jeleňov a Majstrovstvá Slovenska vo vábení ostatnej zveri.
Nedeľný program otvoril koncert hornového kvarteta Laugarício so spevom Barbory Šaling Legényovej a Miestneho chrámového zboru.
Vyvrcholením 30. ročníka bola tradične Svätohubertovská omša so sprievodom s uloveným jeleňom a darmi prírody, ktorú celebroval dekan banskoštiavnickej farnosti d. p. Ďurdík.

Oslavy sv. Huberta sa niesli skutočne v príjemnej a pokojnej atmosfére. Slávností sa zúčastnilo približne 7 tis. návštevníkov – milovníkov prírody.

Foto: © Lužina

Date

19 September 2022

Categories

Dni sv. Huberta

Museum in Svätý Anton

 +421 45 691 39 32

 +421 915 821 973 - secretariat

 +421 918 877 062 - pay office

 info@msa.sk

 Museum in Svätý Anton
Svätý Anton 291
969 72 Svätý Anton
Slovakia

Facebook

How to get here (kópia)

Ako nás nájdete

GPS Súradnice

48°25'19.0"N+18°56'27.8"E

[48.421903,18.9401711]